გაკვეთილის გეგმა (სომხურ
ენაზე)
Դասապլան
1.
|
ԴԱՍի ԹԵՄԱՆ
|
Ո՞րն է մեծ,
ո՞րը փոքր
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.
|
ԱՍՏԻՃԱՆԸ
|
I Դասարան
, տարրական դպրոց
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.
|
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԻ ՔԱՆԱԿԸ
|
21
աշակերտ
Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտ չկա
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.
|
ԱՌԱՐԿԱ /
ՄԻՋԱՌԱՐԿԱՅԱԿԱՆ
ԿԱՊ
ՈՒՍՈՒՑՉԻ ԱՆՈՒՆ,ԱԶԳԱՆՈՒՆ
|
Մաթեմատիկա
Անժիկ Հովհաննիսյան
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.
|
ԴԱՍԻ ԻՄԱՍՏԸ
|
Աշակերտներին ծանոթացնել
առարկաների համեմատմանը
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.
|
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
|
· Աշակերտը պետք է կարողանա տաեբերել առարկաների հատկանիշե
· Ստուգել և գնահատել
որքանով են ճիշտ
օգտագործում ստացած գիտելիքները:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7.
|
ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ / Ցուցիչներ
|
Մաթ. I.5. Աշակերտը կարող է ընդլայնել, ներկայացնել և միմյանց հետ համեմատել
առարկաների պարբերական դասավորությունները (հաջորդականությունները):
Արդյունքն ակնառու է, եթե աշակերտը.
·
Ըստ հաջորդականության տրված հատվածի, լրացնում է այդ հաջորդականության մի
քանի
հաջորդական
բացթողնված դիրք:
·
Միմյանց հետ համեմատում է միատեսակ
առարկաներով ներկայացված երկու տրված հաջորդականություն (որոնց մեջ առարկաների
քանակները հավասար են) և համապատասխան դեպքում նշում է այն հաջորդականությունները,
որոնք ենթարկվում են դասավորվածության միևնույն կարգին:
·
Ըստ բառերով արտահայտված կանոնի,
հաջորդականությամբ դասավորում է միայն մեկ հատկանշով տարբերվող առարկաները (օրինակ, միևնույն
չափի գնդակների այսպիսի հաջորդականությունը՝ կարմիր գնդակ, կապույտ գնդակ, կարմիր գնդակ...):
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.
|
ՆԱԽՆԱԿԱՆ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԸ
|
Աշակերտները տարբերեն մեցն ու փոկր, մոտիկն ու հեռուն ,
շատն ու քիչ ,գույներ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9.
|
ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
|
Ունենալ գնահատման
հատուկ առարկաներ և նկարներ: Գնահատել
աշակերտի ակտիվությունը, հետաքրքրասիրությունը, ունակաությունը, գրքից
օգտվելը, վայելուչ գրելը,
համակարգչից օգտվելը: Նման ձևով
գնահատել յուրաքանչյուրին և մեկնաբանել:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10.
|
ՈՒՍՄԱՆ ՆՅՈՒԹԸ
և ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԸ
|
Գիրք, տետր,
մատիտ, գրիչ, համակարգիչ, երկրաչափական պատկերներ, կենդանիների նկարներ, փայտիկներ (ձողիկներ)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11.
|
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
|
·
Դասի տևողություն -35րոպե:
·
Դասի սկզբից 15րոպե
անց ընդմիջում:
· Ծրագրով նկարել
- կրթական խաղեր - 5 րոպե:
Ա-փուլ - 6 րոպե:
1.Հաշվել 1-ից մինչև
10-ը թվերը: Գտնել զույգ
և
կենտ թվերը: Ամրապնդել հաջորդ
և նախորդ թվերի
հասկացությունը: Աշխատել դասագրքով կատարելով
դասագրքի վարժությունները:
Բ-փուլ - 18 րոպե
·
Աշխատանք գրքի
հետ: 5-րոպե; Աշխատանք տետրի հետ: 5-րոպե; Աշխատանք համակարգչով: 8-րոպե - Առաջադրանք N 1-2-3,
Աշխատանք համակարգիչով: Առաջադրանք N1
Առաջադրանք N2
Ո՞րն է շատ
?
Առաջադրանք N3
Ո՞րն է ավելորդը
Գ.փուլ - 8 րոպե
· Ամփոփիչ հարցեր:
· Աշխատանք համակարգչով - կրթական խաղեր - 5 րոպե
· Հարցեր տալ
մեկը մյուսին իմանալու համար յուրացրել են նոր
նյութը:
· Կատարել եզրահանգում:
· Աշակերտներին
գնահատելու
· Տնային աշխատանքների
հանձնարարում:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ - Դասի վերջում անցկացնում եմ ինքնագնահատում:
Ելնելով
երեխայի հնարավորությունից և կատարած
աշխատանքների արդյունքից:
|
Աշակերտներին
գնահատումը
Պատասխանի
հիման վրա
|
Ցածր
|
Միջին
|
Բարձր
|
Աշակերտը կարող է ընդլայնել, ներկայացնել և միմյանց
հետ համեմատել առարկաների պարբերական դասավորությունները (հաջորդականությունները)
|
Չեն կարողանում հաշվել
|
Դժվարանում են ,հաշվումների մեջ:
|
Կարող են հաշվումներ կատարել ևհամեմատել:
|
Համակարգչային
ունակություն
|
Չի աշխատում:
|
Մասնակի կարող է աշխատել :
|
Առանց օգնության կարող են աշխատել:
|
Ժամանակ
|
Չի
տեղավորվում:
|
Մասնակի են հասցնում:
|
Ըստ ժամանակի հասցնում են:
|
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
№
|
Հարցեր
|
այո
|
ոչ
|
1.
|
Պարզ եմ արտահայտում արդյոք այն,ինչ ուզում եմ ասել:
|
||
2.
|
Հաճելի է ընկալվում իմ ձայնի բարձրությունը
|
||
3.
|
Շատ արագ եմ խոսում թե ոչ:Բոլոր բարերը պարզ և հասկանալի եմ արտասանում
|
||
4.
|
Աշակերտների հարցերին պատասխանելու համար տալիս եմ արդյոք
սահմանված ժամանակ
|
||
5.
|
Ժամանակի արդյունավետ օգտագործման կարողություն: ՈՒսուցման տարբեր մեթոդների
և ռազմավարությունների արդյունավետ կիրառելու կարողություն:
|
||
6.
|
Օգտագործումեն կրթական
խաղեր
|
||
7.
|
Գնահատման
սանդղակը դասը սկսվելու պահից հայտնի է թե՞ ոչ աշակերտներին:
|
||
8.
|
Օգտագործում
եմ թե՞ ոչ Բուկիի էլեկտրոնային ծրագիր:
|
No comments:
Post a Comment