გაკვეთილის
გეგმა
1.
|
გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
გეომეტრიული ფიგურები
|
2.
|
სწავლების
საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, I
კლასი
|
3.
|
საგანი
მასწავლებლის სახელი
|
მათემატიკა
ნათია ღონღაძე
|
4.
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
16 მოსწავლე;
არცერთი მოსწავლე არ
არის სპეციალური
საგანმანათებლო საჭიროების მქონე
|
5.
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/ აქტუალობა
|
მოხდება მოსწავლეთა მარტივი ინტერაქცია,
ისინი შეძლებენ გეომეტრიული ფიგურების დასახელებას.
|
6.
|
გაკვეთილის
მიზნები
|
·
ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურის ამოცნობა დააღწერა;
·
ყოფით დანიშნულების
საგნებში ან მათ ილუსტრაციებში
დასახელებული
ბრტყელი ფიგურების მითითება;
·
შერეული გროვიდან მითითებული
ფიგურის შერჩევა
·
მითითებული გეომეთრიული
ფიგურის აღწერა;
·
მუშაობა ბუკებში.
|
7.
|
ეროვნული
სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
|
მათ.1.6. მოსწავლეს შეუძლია ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურის ამოცნობა
და აღწერა.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
·
ყოფით დანიშნულების
საგნებში ან მათ ილუსტრაციებში უთითებს დასახელებულ ბრტყელ ფიგურებს.
·
შეარჩევს მითითებული
ფიგურის მოდელს შერეული გროვიდან.
·
აღწერს მითითებულ გეომეტრიულ
ფიგურას (მაგ.,ასახელებს მოცემული მრავალკუთხედის წვეროების რაოდენობას).
.
მათ. 1.7.მოსწავლეს შეუძლია ბრტყელი გეომეტრიული
ფიგურების გამოსახვა და ობიექტთა ურთიერთმდებარეობის ამოცნობა
შედეგი
თვალასაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
რომელიმე ხერხით(მაგ.,აპლიკაციით ან ნახატის საშუალებით) ქმნის დასახელებული
ფორმის ბრტყელი ფიგურის მოდელს ან გმოსახულებას. ;
·
უთავსებს სხვადასხვა ბრტყელი
ფიგურების მოდელებს ერთმანეთს ნიმუშზე მოცემული გამოსახულების (ნახატის) მისაღებად.;
·
სწორად პასუხობს კითხვებზე
ობიექტთა ურთიერთმდებარეობის(მარჯვნივ/ მარცხნივ, ზემოთ/ ქვემოთ,წინ/უკან)შესახებ.
|
8.
|
წინასწარი
ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან
ნუმერაცია 4-ის ფარგალში, მიმატება, გამოკლება (გაზრდა, შემცირება)
|
9.
პ
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
განმავითარებელი შეფასება.
მოსწავლეებს შევაფასებთ შეფასების რუბრიკის მიხედვით.
|
10.
|
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
მათემატიკის 1-ლი კლასის სახელმძღვანელო - გურამ გოგიშვილის
ავტორობით; მოსწავლის რვეული, ბუკი, უბრალო და ფერადი ფანქრები,
საშლელი, სახაზავი.
|
11. კ
|
გაკვეთილის
მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი
|
·
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
35 წთ;
·
გაკვეთილის დაწყებიდან 15 წთ-ის შემდეგ
ფიზიკური აქტივობა -
5
წთ.
·
მოსწავლეებს ვამუშავებ ბუკებში - ვისწავლოთ გეომეტრიული
ფიგურები.
1 (საგანმანათლებლო რესურსი)
A ფაზა - 8 წთ.
·
საორგანიზაციო მომენტი;
· მოსწავლეთა ცოდნის შემოწმება - წინა მასალის გახსენება
აქტივობა 1.
o ოთხამდე დათვლა ზეპირად, თითებისა და ფანქრების გამოყენებით;
o რიცხვების 1,2,3,4-ის მითითება შესაბამისი რაოდენობის
გროვასთან.
o მუშაობა ბარათებზე და ბუკებში - სავარჯიშო N1 - მოსწავლეები
ამოიცნობენ და დაასახელებენ გეომეტრიულ ფიგურებს.
o კითხვების დასმა სურათზე დაყრდნობით: რა გეომეტრიულ
ფიგურებს ხედავთ? რამდენი წვერო აქვს? რამდენი კუთხე?რა ფერისაა?რომელი გეომეტრიული
ფიგურებისაგან შედგება სახლი? ხე? მზე? (Classroom
Management-ის პროგრამის გამოყენება)
B ფ აზა - 15 წთ.
აქტივობა 2.
· მოსწავლეებს
ვაჩვენებთ სურათს (სავარჯიშო N2) დადავასახელებინებ მოცემულ გეომეტრიულ
ფიგურებს ვასწავლით ფიგურების საშუალებით სურათის აწყობას.
· ერთმანეთს
შევადარებინებთ თავიანთ ნამუშავრებს და ავაღწერინებთ რა სურათი ააწყეს.
შემდეგ ვაჩვენებ (სავარჯიშო 3) დავასახელებინებ ფიგურებს და შევასრულებინებ
სამუშაოს დამოუკიდებლად .
C ფაზა - 7 წთ.
·
ახალი მასალის განმტკიცება კითხვა-პასუხით;
·
მუშაობა ბუკებში - გეომეტრიული
ფიგურების დასახელება და აწყობა. (საგანმანათლებლო-კომპიუტერული რესურსი)
·
გაკვეთილის შედეგების
შეჯამება
·
მოსწავლეთა შეფასება
·
საშინაო დავალებს მიცემა
|
შენიშვნა:
·
გაკვეთილის ხანგრძლივობაა
35 წთ, გაკვეთილის დამთავრების
ზარი სკოლაში ირეკება 10 წუთის შემდეგ (საგაკვეთილო დროის - 45 წუთის მიხედვით);
·
აღნიშნული 10 წუთის განმავლობაში პირველკლასელები იმყოფებიან საკლასო
ოთახში და ისვენებენ - სურვილისამებრ მუშაობენ ბუკებში;
მოსწავლეებს ვთავაზობთ სხვადასხვა ტიპის აქტივობებს,
მოცემულ შემთხვევაში ვთავაზობთ ბუკებში ხატვას (თავისუფალ თემაზე).
|
თვითშეფასება - გაკვეთილის დასრულების
შემდეგ, საკუთარი პროფესიული ზრდის მიზნით მოვახდენ თვითშეფასებას წინასწარ მომზადებული
სქემის მიხედვით.
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
მაღალი
|
კითხვების დახმარებით გეომეტრიული ფიგურების დასახელება , აღწერა,
მოდელის შექმნა.
|
არ შეუძლია, თუმცა ცდილობს
ამოცნობას და დაკავშირებას
|
ნაწილობრივ შეუძლია
|
შუძლია დამოუკიდებლად ფიგურების დასახელება, აღწერა და
მოდელის შექმნა.
|
კომპიუტერული
უნარ-ჩვევები
|
არ
აქვს გამომუშავებული
|
ნაწილობრივ
აქვს გამომუშავებული
|
კარგად
აქვს გამომუშავებული
|
თვითშეფასების სქემის ნიმუში:
№
|
შეკითხვები
|
დიახ
|
არა
|
1.
|
გასაგებად ვსაუბრობ თუ არა
|
||
2.
|
ემოციურია თუ არა ჩემი საუბარი
|
||
3.
|
კითხვებზე პასუხის გასაცემად მოსწავლეებს ვაძლევ მოფიქრებისათვის
დროს
|
||
4.
|
ვიყენებ გაკვეთილის მართვის ელექტრონულ პროგრამას
|
||
5.
|
ვიყენებ ჩემს მიერ მომზადებულ ელექტრონულ რესურსებს
|
||
6.
|
ვიყენებ საგანმანათლებლო-კომპიუტერულ თამაშებას
|
||
7.
|
შეფასების რუბრიკა გაკვეთილის დაწყებსთანავე არის
თუ არა ცნობილი მოსწავლეებისთვის
|
ძალიან კარგია
ReplyDeleteძალიან კარგია.საინტერესო საჩვენებელი გაკვეთილი გამოვა.ვფიქრობ ,გამოვიყენო.მადლობა
ReplyDelete